Foodback, Evde Ekolojik Yaşam, Ekşi Mayalı Ekmekler: Bu haftanın 9 çevre dostu etkinliği

Foodback, Evde Ekolojik Yaşam, Ekşi Mayalı Ekmekler: Bu haftanın 9 çevre dostu etkinliği

26 Kasım 2019 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

28 Kasım Perşembe: Foodback Awareness Day – SALT Galata

Impact Hub’ın Foodback ağını bir araya getiren Awareness Day bu yıl “Gıda Zincirinin Öncüleri” temasıyla 28 Kasım 13:00’te Salt Galata’da.

Gıda zincirini nasıl daha sürdürülebilir hale getirebiliriz? Çevresel ve sosyal etkimizi nasıl büyütebiliriz? Bu konuda başarılı örnekler hangileri? Geleceğin gıdaları nasıl gözükecek? Tatları nasıl olacak?

Bu soruların cevaplarını arayacak Awareness Day etkinliğine kayıt olmak ve detaylarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

30 Kasım Cumartesi: Evde Ekolojik Yaşam – Kokopelli Şehirde

Evde daha ekolojik bir yaşama geçmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum diyenler için Kokopelli Şehirde yol haritası niteliğinde bir atölye düzenliyor.

Saat 10:00’da düzenlenecek etkinliğe kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

30 Kasım Cumartesi: Kolektif Fırın – SALT Beyoğlu

Evinde ekmek yapan bir grup gönüllünün katılımıyla yürütülen Kolektif Fırın’ın iş birliğiyle SALT Beyoğlu’ndaki fırın yeniden faaliyete geçiyor. Bu hafta sonu düzenlenecek ücretsiz atölye ise Emine Özel Kurt ve Şenol Tuzlu tarafından düzenleniyor.

Bu ikişer günlük atölyelerde, davetli ekmekçiler katılımcılarla mayalama, yoğurma ve pişirme tekniklerine dair bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Kolektif üretime dayalı atölyeler paralelinde, buğday, hamur, maya ve ekmek; iyi, temiz ve adil gıda ile şehirde tarım üzerine konuşmalar gerçekleştirilecek.

Murat Demirtaş (Fırınımdan Ekmekler) tarafından hazırlanan Kolektif Fırın atölyeleri ile SALT iş birliği, çevre ve iklim sorunlarının gitgide arttığı bu dönemde tüketici yerine “türetici” olmanın önemine dikkati çekiyor; eli hamurla buluşturarak herkesin kendi ekmeğini pişirebileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Saat 10:00’da başlayacak ve herkesin katılımına açık bu ücretsiz atölye hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

30 Kasım Cumartesi: Nazlı Pişkin ile Kombucha Atölyesi – Feriye İstanbul

Yaklaşan kış öncesi bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve bunu yaparken probiyotiklerden yararlanmak için Feriye İstanbul ev sahipliğinde Nazlı Pişkin bir kombucha atölyesi düzenliyor.

Etkinliğe katılan misafirlerimizi Nazlı Pişkin’in artizan usulde yaptığı doğal çeşnili Kombucha çeşitleri ve evlerine götürecekleri başlangıç seti bekliyor.

Etkinliğe buraya tıklayarak Biletix’den kayıt olabilir, daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

30 Kasım Cumartesi: Buğdaydan Ekmeğe Yolculuk – Nadas İstanbul

Kızıltoprak’taki fırınlarında atalık tohum üreticileri ile dayanışma içinde, kent ve kırsal arasında bağlar kurarak ekmek üreten Eppek, Buğdaydan Ekmeğe Yolculuk atölyesi ile 30 Kasım’da Nadas İstanbul’da.

Mehmet Burak Soykan ile buğday çeşitleri, yeşil devrim ve un gibi konu başlıklarının ele alınacağı etkinlikte bir de atalık buğday unları ile ekşi mayalı ekmek hazırlayıp daha önceden hazırlanmış bir ekmek pişirilecek.

Katılımcılara 750 gr un ve ekşi maya hediye edilecek etkinliğe kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.

30 Kasım Cumartesi: Ekşi Maya Atölyesi – Ekolojik Yaşam Merkezi

Ekmek yapımında temel olan ekşi maya hakkında bilgi verilip katılımcıların kendi ekşi mayalarını oluşturulması sağlanacağı “Ekşi Maya Atölyesi” Büşra Sağlam ile Kadıköy Belediyesi Ekolojik Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Saat 13:00’de başlayacak bu ücretsiz etkinlik için gerekli kayıt formuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

30 Kasım Cumartesi: Organik “Probiyotik Lahana Turşusu” Lakto-Fermente Nasıl Yapılır – Fermente Mutfağım

Fermente Mutfağım Moda’daki mağazasında Organik “Probiyotik Lahana Turşusu” Lakto-Fermente adım adım uygulamalı olarak yapılışı, yapılışına dair bütün püf noktaları, faydaları, kullanım alanları, kullanım şekli ve saklanması gibi tüm detayları ele alacak.

Etkinliğe kayıt zorunlu olduğundan buraya tıklayarak kayıt formuna ulaşabilirsiniz.

30 Kasım Cumartesi: Food Coop Film Gösterimi – Koşuyolu Kooperatifi Girişimi

Koşuyolu Kooperatifi ve Yerdeniz Kooperatifi New York’ta 1973’den bu yana 17.000 ortağı ile faaliyet gösteren Park Slope Gıda Kooperatifi’ni anlatan Food Coop filmini Koşuyolu Mahalle Evi’nde beraber izlemeye davet ediyor.

Bir gıda kooperatifine neden ihtiyaç var? Nasıl çalışır? Neden ortak olmak gerekir? gibi sorulara cevap aranacak etkinlikte film sonrası bir de söyleşi olacak.

Etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Aralık Pazar: Bombalara Karşı Sofralar ile Parayı Aradan Çıkartan Takas Pazarı – Yoğurtçu Parkı

Savaşın, yoksulluğun, israfın ve doğa katliamının arkasındaki güçlere karşı alternatiflerin var olduğunu gösteren Bombalara Karşı Sofralar, bir takas pazarı düzenliyor.

En başta giyim eşyaları olmak üzere sizlerin de ihtiyaç fazlası olan her türlü getireceğiniz eşya-gıda ile şekillenecek bir pazar olacak. Bir eşya almak için pazara bir eşya bırakmak zorunluluğu yok.

Etkinlikte 9 Kasım’da kaybettiğimiz hayvan sömürüsüne, türcülüğe karşı hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner’in anısına sokak hayvanlarının tedavisi için bağış da toplanacak.

Saat 14:00’da başlayacak etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.


Çevreci Geek'i takip edin