EMPACT: Elektronik Atıklarınızı Çekmecelerde Unutmayın, Bu Uygulama ile Sosyal Etkiye Çevirin

EMPACT: Elektronik Atıklarınızı Çekmecelerde Unutmayın, Bu Uygulama ile Sosyal Etkiye Çevirin

5 Mayıs 2020 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

Sosyal mesafe döneminin ikinci ayına yaklaştığımız şu günlerde, evlerde yapacak şeyler giderek azalınca hiç açılmayan çekmeceleri karıştırmaya başladım.

Eski defterler ve fotoğraflar güzel hatıralar getirsede, bir şey çok sinirimi bozdu: Eski kulaklıklar, şarj kabloları, fareler ve hatta eski bir iki telefon.

Aklımda; çöpe atmayım, yedek bulunsun tarzı bir düşünce ile çekmeceye koyduğum bu ürünler, artık birikerek kendi başlarına bir çekmece kaplamaya başladı bile.

Eminim ki bu durumda olan tek ben değilim. Zira, Türkiye’de her yıl 600.000 Tonu aşkın elektronik atık oluşuyor. İşin kötüsü bu atıkların sadece %5’i geri dönüştürülebiliyor.

Elektronik atıkların geri dönüşmeden çöpe gitmesi ise ayrı bir tehlike. Bu atıklarıdaki kurşun, cıva, brom ve krom gibi zehirli materyalleri insan ve doğa sağlığının zarar görmesine sebep oluyor.

Buna ek olarak, çok büyük bir ekonomik kaynak yok oluyor, zira bu m bu ürünler içerisinde demirden altına, bakırdan gümüşe, kurşundan palladyuma kadar birçok maden içermekte.

Bu rakam o kadar yüksek ki araştırmalar, geri dönüşümden elde edilen altının, artık, madencilik ile çıkarılan altından daha ucuza mal edilebileceğini belirtiyor.

Bu konuda daha önceden hazırladığım içeriğe aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İşte bu soruna çözümler ararken, Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği (EAGD)’nin geliştirdiği EMPACT adlı app’de denk geldim.

Android ve iPhone için geliştirilmiş EMPACT uygulamasını indirip bağışlamak istediğiniz elektronik atıklarınızın içeriğini girdikten sonra, uygulama size birbirinden güzel seçenekler sunuyor.

Bozuk saç kurutma makineniz karşılığında TEMA ile bir fidan dikebilir, eski tüplü televizyonunuzu verip LED lamba alabilir, eski bilgisayarınızı ihtiyacı olan köy okullarına gönderebilir veya Good4Trust’ta EMPACT’in online satış sitesi üzerinden yenilenmiş bir elektronik eşyayı indirimli olarak satın alabilirsiniz.

Üstelik atıkların fotoğrafı ve adresinizi uygulama aracılığı ile ilettikten sonra, bu atıklar evinizden ücretsiz olarak alınıyor.

Uygulamayı Android telefonlar için buraya tıklayarak, iPhone telefonlar için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.Çevreci Geek'i takip edin