Ağustos’ta Başlıyor: Yeşil Tarife ile evimizin elektriğini yenilenebilir kaynaklardan alabileceğiz


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yenilenebilir enerji kullanımının belgelendirilmesine yönelik “Yeşil Tarife” uygulamasının ağustos ayında başlayabileceğini açıkladı.

Uygulamanın yerli ve yenilenebilir enerjinin kullanımını teşvik etmek ve çevre duyarlılığı fazla olan vatandaşları yenilenebilir enerjiye yönlendirmek için geliştirildiğini belirtildi.

‘YETA’ ile beraber tüketiciler,‘ben sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak istiyorum’ diyebilecek. Elektrik tedarikçileri üzerinden bu seçimleri yapanlar için daha sonra özel bir fatura ve özel bir tarife düzenlenmiş olacak.

Gönüllü bir uygulama olacak YETA tarifesini kullanan ev ve iş yerleri için özel bir sertifika verilmesi de planlanıyor.

Dönmez, özellikle 6.500 MW’lık lisanssız yenilenebilir enerji kaynağına dikkat çekerek, üretimden sonra tüketime yönelik de çözümler sunmak amacı ile bu projenin geliştiğini belirtti.

Bununla beraber, maalesef ilk zamanlarda maliyetin yüksek olacağı konusundaki şüpheler doğru çıktı. Dönmez, yenilenebilir enerji yatırımları arttıkça ve sürdükçe tüketiciye yönelik maliyetlerin de azalacağını belirtiyor.


Reklam

Bazı Avrupa ülkelerinde de bulunan bu sistemde, verilen ekstra ücretler yenilenebilir enerji yatırımına dönüyor. Böylelikle hem üreticiler hem de tüketiciler, yenilenebilir enerji kullanmak için teşvik edilmiş oluyor.

Bununla beraber, Türkiye’de çevreye zarar veren hidroelektrik santrallerinin hala bir alternatif olarak görülmesi sıkıntılı. Umudumuz bu yatırımların daha verimli olan güneş ve özellikle rüzgar santrallerine yönelmesi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.